Laseroterapia: medycyna przyszłości
- Autor: Dr Paweł Dybciak ,
Jak mogli już zapewne Państwo zauważyć, jestem wielkim orędownikiem laseroterapii, która moim zdaniem rewolucjonizuje medycynę, nie tylko estetyczną. Co warto wiedzieć o zabiegach laserowych? Na jakie problemy mogą one odpowiadać? O tym wszystkim opowiadam w najnowszym tekście.
-
Źródło: Mariusz Roguski
.
Z pewnością odwiedzając różnorodne gabinety medyczne, coraz częściej słyszą Państwo o zabiegach laserowych. Są one wykorzystywane nie tylko przez medycynę estetyczną, ale również w chirurgii, stomatologii czy rehabilitacji. Laseroterapia stała się tak popularna, ponieważ cechuje ją zarówno wysoka skuteczność, jak i bardzo wysokie bezpieczeństwo zabiegów. Lasery pozwalają też na uzyskanie niezywkle precyzyjnych efektów i znajdują dziesiątki zastosowań. Coraz częściej wiele zabiegów wykonywanych niegdyś innymi metodami dziś przeprowadza się właśnie z pomocą lasera. Tym bardziej warto dowiedzieć się więcej o laseroterapii.
Zacznę od tego, że samo słowo laser to akronim pochodzący z języka angielskiego – Light Amplificated by Stimulated Emissions of Radiation.
Oznacza on światło zwielokrotnione poprzez wzbudzenie emisji promieniowania. Laseroterapia jest więc postępowaniem terapeutycznym, w ramach którego wykorzystuje się emitowaną przez laser wiązkę światła monochromatycznego o określonej długości i dużej intensywności. W zależności od rodzaju lasera taka terapia może odpowiedzieć na szereg wyzwań zdrowotnych i wizualnych. Zabiegi laserowe przeprowadza się w serii. Nie wymagają one przechodzenia przez długą rekonwalescencję.
.
Różnice między laserami
Zastosowania laserów mogą być aż tak różne, bo i same lasery znacząco różnią się między sobą – długością fali, mocą, sposobem działania. Możemy wyróżnić m.in. lasery o małej mocy emitowanej energii (1 – 6 mW) nazywane też biostymulacyjnymi – doskonale nadają się one do stymulowania biologicznych funkcji komórek i tkanek. Lasery o średniej mocy (od 7 do 500 mW) bardzo często wykorzystywane są m.in. w terapii fotodynamicznej nowotworów. Z kolei lasery o wysokiej mocy (powyżej 500 mW) umożliwiają cięcie czy odparowanie tkanki, w związku z czym znajdują zastosowanie np. w szeregu zabiegów chirurgicznych.
W samej medycynie estetycznej stosuje się różnorodne rodzaje laserów. Warto wspomnieć tu o laserach frakcyjnych, które działają na zasadzie wywoływania serii mikrouszkodzeń w skórze. Uszkodzenia te pobudzają skórę do regeneracji. Bardzo cenione są też innowacyjne lasery pikosekundowe, które pozwalają dotrzeć do głębokich warstw skóry.
.
.
.
Jakimi zastosowaniami może się pochwalić laseroterapia?
Lasery znajdują coraz więcej różnorodnych zastosowań w medycynie. Mogą pochwalić się właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwkrwotocznymi i obkurczającymi. Działają przeciwbólowo, przyspieszają proces gojenia ran (w tym pooperacyjnych), jak złamań, pozwalają zredukować blizny.
Technologia laserowa jest stosowana m.in. przy takich zabiegach medycznych jak: operacje oczu, usuwanie kamieni nerkowych, guzów, polipów czy zmian przedrakowych, operacje prostaty, usuwanie migdałków, uszczelnianie zakończeń nerwowych czy naczyń chłonnych, a także leczenie wczesnych zmian nowotworowych. Terapia laserowa świetnie sprawdza się u osób chorujących na cukrzycę, mierzących się z problemem stopy cukrzycowej i owrzodzeń. Laseroterapia jest też bardzo ceniona przez osoby zajmujące się fizjoterapią i rehabilitacją, pozwala ona na łagodzenie bólu w przebiegu schorzeń reumatycznych oraz zmian zwyrodnieniowych stawów. W gabinetach dentystycznych lasery są natomiast stosowane do stymulacji regeneracji tkanek po ekstrakcji zęba czy do leczenia zmian próchnicznych. Wreszcie lasery znajdują też zastosowanie w kosmetologii, choćby przy coraz popularniejszych zabiegach depilacji laserowej.
Z laseroterapii obficie czerpie też oczywiście medycyna estetyczna. Zabiegi laserowe stosuje się m.in. w celu usuwania tatuaży, redukcji blizn, rozstępów, przebarwień, znamion czy plam słonecznych. Z pomocą laserów leczy się też nadpotliwość czy wykonuje zabiegi zamykania naczynek. Ale tutaj w dalszym ciągu zastosowania laseroterapii się nie wyczerpują – świetnie sprawdza się ona również przy fotoodmładzaniu skóry.
„Laseroterapia stała się tak popularna, ponieważ cechuje ją zarówno wysoka skuteczność, jak i wysokie bezpieczeństwo zabiegów.”
-
Źródło: Mariusz Roguski
.
Kto może skorzystać z laseroterapii?
Terapia z wykorzystaniem laserów sprawdzi się świetnie u osób w różnym wieku – może być bezpiecznie stosowana już u dzieci czy nastolatków, choćby przy redukcji dolegliwości bólowych po operacjach, leczeniu stomatologicznym czy w walce z trądzikiem młodzieńczym. U osób dojrzałych znajdzie z kolei zastosowanie przy szeregu zabiegów zdrowotnych, jak i odmładzających.
Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że z zabiegów laserowych nie mogą skorzystać absolutnie wszyscy. Podejmując decyzję o wykonaniu laseroterapii, trzeba koniecznie wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, które mogą dotyczyć danego pacjenta czy pacjentki. Każda z metod ma oczywiście zestaw określonych przeciwwskazań, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę. Różnią się one oczywiście w zależności od tego, z jakim laserem mamy do czynienia.
Warto jednak wiedzieć, że przy większości zabiegów laserowych wśród najczęstszych przeciwwskazań wymienia się aktywną chorobę nowotworową (o ile laseroterapia nie jest częścią jej leczenia), epilepsję, nadczynność tarczycy, ciążę i okres laktacji, świeżą opaleniznę na skórze oraz przyjmowanie leków i ziół światłouczulających.
Jeśli zainteresował Państwa któryś z opisanych zabiegów laserowych lub zastanawiają się Państwo, która z metod najlepiej odpowiedziałaby na Państwa potrzeby, zapraszam serdecznie na konsultację, w ramach której z chęcią odpowiem na wszelkie pytania. Takie spotkanie to doskonała okazja, by dobrać metodę zabiegową indywidualnie dopasowaną do kondycji skóry, stanu zdrowia i preferencji. Konsultacji udzielam w The.Clinic. Można umówić wizytę dzwoniąc pod numer +48 797 849 600 lub wysyłając maila na adres rejestracja@the–clinic.pl.