XVIII Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie
- Autor: Dr Paweł Dybciak ,
Mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale między 27 a 30 września dla osób związanych z branżą medycyny estetycznej zdecydowanie prowadziły one do Warszawy. W polskiej stolicy odbył się osiemnasty już Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. To największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowej, które z roku na rok zyskuje sobie coraz większy prestiż.
- Źródło: materiały własne
.
Ponad 1000 uczestników, powyżej 80 prelegentów i około setka wystawców. Liczby robią wrażenie. Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie od dawna może pochwalić się bardzo bogatym programem, jednak co roku organizatorzy starają się, by wydarzenie było jeszcze bardziej różnorodne, nowoczesne i profesjonalne. I tak być musi, bo świat pędzi do przodu, a medycyna w szczególności. Aby być dobrym lekarzem i odpowiadać jak najlepiej na potrzeby pacjentów, nie wystarczy oprzeć się na wiedzy nabytej w czasie studiów. Trzeba wciąż iść do przodu – śledzić najnowsze badania i doniesienia, stawiać na innowacje (choć do części podchodzić też z dystansem, zyskując pewność, że dane rozwiązanie rzeczywiście się sprawdzi), uczyć się od najlepszych, nieustannie szkolić warsztat, zbierać informacje. Doskonałą okazją do tego są różnorodne konferencje, kongresy i wydarzenia branżowe, w trakcie których można poszerzać wiedzę pod okiem grona międzynarodowych specjalistów. Dlatego staram się uczestniczyć w największej ilości takich wydarzeń i cieszę się, że mają one miejsce również w Polsce.
.
Warszawski kongres organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging we współpracy z Podyplomową Szkołą Medycyny Estetycznej PTL pod patronatem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Medycyny Estetycznej z siedzibą w Paryżu oraz Międzynarodowym Towarzystwem Medycyny i Chirurgii Laserowej. Do Warszawy zjeżdżają się lekarze zajmujący się oczywiście medycyną estetyczną, ale również dermatologią, flebologią, chirurgią estetyczną, medycyną przeciwstarzeniową, ginekologią estetyczną i kosmetologią. Wśród spotkań, warsztatów i wykładów każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe odkrycia, sprzęty, zabiegi, ale i dyskusje na ważne dla branży tematy (np. związane z bezpieczeństwem pacjentów, ale i kierunkiem rozwoju medycyny estetycznej, trendami) – organizatorzy tegorocznego wydarzenia dali uczestnikom przestrzeń na zapoznanie się z wszystkimi tymi zagadnieniami.
.
.
.
Ja z tego niezwykle bogatego programu wybrałem dla siebie panele związane z zabiegami, które wykonuję najczęściej i które najbardziej mnie interesują. Wziąłem udział w świetnym wykładzie dotyczącym nici liftingujących, podczas którego pochylaliśmy się nad patomorfologicznymi kryteriami skuteczności wchłanialnych i trwałych implantów oraz rozmawialiśmy o tym, jak kształtują się oczekiwania pacjentów co do zabiegów i na ile współczesna medycyna estetyczna może im sprostać. Zaprezentowane zostały również nowatorskie przykłady zastosowania nici liftingujących – np. przy korekcji zniekształceń po porażeniu nerwu twarzowego lub przy podniesieniu piersi. Kolejny panel skupiał się na przeszczepach tłuszczu do piersi w kontekście onkologicznego bezpieczeństwa. Mówiliśmy o blaskach i cieniach implantów piersi oraz możliwych powikłaniach po przeszczepie tłuszczu do pośladków. Pojawił się również temat używania wypełniaczy nieznanego pochodzenia do powiększania piersi, aby sprawić, by takie sytuacje nie miały miejsca.
„Ponad 1000 uczestników, powyżej 80 prelegentów i około setka wystawców. Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie od dawna może pochwalić się bardzo bogatym programem, jednak co roku organizatorzy starają się, by wydarzenie było jeszcze bardziej różnorodne, nowoczesne i profesjonalne”
.
Tegoroczny kongres obfitował również w tematykę używania laserów w medycynie estetycznej, co bardzo mnie ucieszyło, gdyż coraz częściej pracuję z tą metodą – lasery mają wiele zastosowań i przynoszą naprawdę spektakularne efekty. Sporo miejsca zostało poświęconego tematowi wypełniaczy, który również odnosił się do mojej codziennej praktyki. Na uwagę zasługiwał także niedzielny panel dotyczący flebologii i najnowszych doniesień wpływu skleroterapii pianowej na układ oddechowy i układ krążenia. Temat zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów przewijał się więc nieustannie w kontekście różnych zabiegów. Bardzo cieszę się, że miałem okazję uczestniczyć we wszystkich tych panelach, poszerzyć moją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności. Z przyjemnością dzielę się z Państwem zdjęciami oraz certyfikatami z wydarzenia.
.
.