Chirurgia bariatryczna: nadzieja dla osób mierzących się z otyłością
- Autor: Dr Paweł Dybciak ,
Jak podaje NFZ, do 2035 roku ponad 35% dorosłych mężczyzn i ponad 25% dorosłych kobiet w Polsce będzie chorować na otyłość. Już teraz sytuacja jest alarmująca – z każdym rokiem wzrasta ilość osób mierzących się z nadmiarowymi kilogramami, w różnych grupach wiekowych, również wśród najmłodszych. Nadzieją dla osób, u których zawiodła dieta, aktywność fizyczna i inne metody leczenia jest chirurgia bariatryczna. Co warto o niej wiedzieć?
.
Czym jest chirurgia bariatryczna?
Bariatria to dziedzina medycyny, której celem jest: diagnozowanie, określanie przyczyn, profilaktyka i leczeniem nadwagi oraz otyłości. Chirurgia bariatryczna to z kolei dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem otyłości za pomocą zabiegów chirurgicznych, które mają na celu zmniejszenie masy ciała. Zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej są adresowane do osób mierzących się z otyłością II i III stopnia. To ratunek dla osób, u których inne, mniej inwazyjne metody leczenia nie zadziałały.
Celem zabiegów z zakresu chirurgii bariatrycznej jest wprowadzenie zmian w przewodzie pokarmowym, które sprawią, że uda się usprawnić zaburzone mechanizmy spożycia pokarmów, a w efekcie – doprowadzić do redukcji nadmiernej masy ciała.
Wśród zabiegów oferowanych przez chirurgię bariatryczną można wymienić m.in.: gastric bypass, rękawową resekcję żołądka czy opaskowanie żołądka, które polegają na zmniejszeniu objętości żołądka lub zmianie przebiegu przewodu pokarmowego, co ogranicza ilość spożywanego pokarmu i wchłanianie kalorii.
Historia chirurgii bariatrycznej sięga lat 50. XX wieku, jednak dziś zyskuje na szczególnym znaczeniu ze względu na powszechność problemu otyłości, o której można mówić jako o chorobie cywilizacyjnej.
.
Czym jest otyłość?
Otyłość nie jest tylko problemem estetycznym – to choroba przewlekła, która wyróżnia się zbyt dużym udziałem tkanki tłuszczowej w organizmie i co istotne: prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Otyłość wywołuje zaburzenia czynności organizmu i w efekcie jest czynnikiem ryzyka rozwoju wielu kolejnych chorób, w tym: cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, czy chorób układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, udar mózgu). Otyłość może też prowadzić do stłuszczenia wątroby, a także rozwoju niektórych nowotworów. Obciąża układ ruchu, przez co może dojść do degeneracji stawów i kości. Wywołuje podwyższone ryzyko przedwczesnego zgonu. A przy tym często towarzyszą jej problemy natury psychologicznej – m.in. obniżona samoocena czy stany depresyjne.
Dlaczego chorujemy na otyłość?
Jako podstawową przyczynę otyłości definiuje się niezrównoważony bilans pomiędzy energią przyjmowaną wraz z pożywieniem a jej zużyciem. Rozwój otyłości może wynikać m.in. z: niewystarczającej aktywności fizycznej, niezrównoważonej diety, czynników genetycznych, hormonalnych i psychologicznych, w tym wzmożonego stresu i zaburzeń snu.
Bardzo długo funkcjonowało wiele krzywdzących stereotypów na temat osób mierzących się z otyłością. Osoby otyłe często przedstawiane były jako leniwe czy niedbające o siebie. Bardzo dobrze, że dziś wiele organizacji stara się walczyć z tymi szkodliwymi przekonaniami, pokazując, że otyłość to choroba cywilizacyjna, na którą wpływ ma szereg czynników społecznych.
Naukowcy wskazują np. na ogromne znaczenie stresu jako czynnika, który może prowadzić do nadwagi i otyłości oraz rozwoju takich zaburzeń i chorób jak insulinooporność i cukrzyca. Podkreśla się też fakt, że olbrzymia część popularnych produktów ze sklepowych półek jest obecnie wysoce przetworzona i bogata w cukier, co sprawia, że utrzymanie zdrowej diety może być wyzwaniem, szczególnie dla osób w gorszej sytuacji ekonomicznej, które nie mogą sobie pozwolić na zakup organicznych produktów wysokiej jakości. Współczesne badania pokazują też, jak istotne w rozwoju otyłości są czynniki emocjonalne i jak ważne jest, by osoby mierzące się nadwagą i otyłością korzystały z dobrej opieki psychologicznej. Jedzenie często jest stosowane jako „szybkie pocieszenie” w stanach wzmożonego napięcia, stresu, smutku, frustracji czy złości. Dopiero, kiedy przyjrzymy się przyczynom nadmiernego spożycia pokarmów, możemy rozpocząć świadomą drogę do zdrowego odżywiania i ważne, by nie wstydzić się szukać w tym zakresie pomocy medycznej.
.
.
.
Statystyki na temat otyłości
Jak podaje „Rzeczpospolita” w tekście na temat raportu “Holistycznie o problemie otyłości w Polsce”, aż 25% osób w Polsce zmaga się z problemem otyłości. Choć 77 % Polaków i Polek ma świadomość, że otyłość to choroba, to aż 90 % osób mierzących się z nią nie decyduje się na rozpoczęcie terapii pod okiem lekarza, co jest ogromnie niepokojące.
Jak podaje portal „Medonet”, odwołując się do danych OECD, do 2050 r. statystyczny Polak będzie żył krócej o 4 lata z powodu otyłości. Z kolei NFZ prognozuje, że do 2035 roku ponad 35% dorosłych mężczyzn i ponad 25% dorosłych kobiet będzie chorych na otyłość. Szacuje się, że na świecie do roku 2035 z nadwagą lub chorobą otyłościową będą mierzyć się aż 4 miliardy (!) osób.
Te pesymistyczne dane powinny zachęcać do edukacji prozdrowotnej, wdrażania programów profilaktycznych, które pozwolą uniknąć tego problemu zdrowotnego u jak największej ilości osób. Edukacja od najmłodszych lat powinna obejmować wiedzę na temat zdrowego odżywiania się oraz wskazanej aktywności fizycznej. Kluczowe jest też systemowe, łatwo dostępne, bezpłatne wsparcie psychologiczne, ale także – regulacje prawne dla producentów żywności.
„Chirurgia bariatryczna zyskuje dziś na szczególnym znaczeniu ze względu na powszechność problemu otyłości, o której można mówić jako o chorobie cywilizacyjnej.”
.
Zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej: wskazania i przeciwwskazania
Osobom zmagającym się z otyłością zaleca się w pierwszej kolejności zmianę stylu życia (modyfikację diety i zwiększenie aktywności fizycznej), terapię psychologiczną oraz leczenie farmakologiczne. Co jednak, gdy te metody nie przynoszą zamierzonych skutków lub działania nie zostały podjęte w odpowiednim czasie, a waga jest na tyle duża, że już poważnie zagraża zdrowiu?
Wtedy na ratunek przychodzi chirurgia bariatryczna.
Jakie są wskazania do poddania się zabiegowi z zakresu chirurgii bariatrycznej?
- Znaczna nadwaga lub otyłość (gdy wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index wynosi powyżej 40 lub jeśli wynosi powyżej 35, a jednocześnie występują powikłania związane z otyłością),
- Choroby związane z otyłością (takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, obturacyjny bezdech senny, choroby serca czy stłuszczenie wątroby),
- Trudności z poruszaniem się i codziennym funkcjonowaniem (wywołane przez nadmierną masę ciała, która ogranicza mobilność i znacząco obniża jakość życia).
A jakie są przeciwwskazania do poddania się zabiegowi z zakresu chirurgii bariatrycznej?
- Brak stabilnej diagnozy otyłości patologicznej,
- Poważne schorzenia ogólnoustrojowe,
- Zaburzenia psychiczne uniemożliwiające podjęcia świadomej decyzji o zabiegu.
.
Na jakie efekty można liczyć po zabiegach z zakresu chirurgii bariatrycznej?
Celem zabiegów z zakresu chirurgii bariatrycznej jest redukcja masy ciała. Obydwa się to m.in. poprzez zmniejszenie objętości żołądka, co sprzyja zmniejszeniu ilości spożywanych pokarmów. Pierwsze efekty zabiegów są zauważalne po kilku tygodniach, pełne – po kilku miesiącach do roku. Chirurgia bariatryczna pozwala na skuteczną redukcję masy ciała i znaczącą poprawę stanu zdrowia, a także zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób związanych z otyłością. Należy jednak pamiętać, że tak jak każdy zabieg chirurgiczny, tak i zabieg z zakresu chirurgii bariatrycznej, należy do inwazyjnych – może łączyć się odczuwanym po operacji bólem i dyskomfortem, a powrót do aktywności powinien być stopniowy. Bardzo ważnym jest, by po zabiegu pozostawać pod dobrą opieką lekarską, zarówno w zakresie psychologicznym, jak i dietetycznym oraz zmienić styl życia na zdrowszy.
.
Zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej dostępne w Hospittal
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w zakresie zabiegów z obszaru chirurgii bariatrycznej, serdecznie zapraszam do Hospittal, gdzie dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, zespołem złożonym z ekspertów i przykładamy szczególną wagę do pełnego komfortu naszych pacjentów i pacjentek.
Wśród metod, które stosujemy w Hospittal można wymienić:
- Rękawową resekcję żołądka (gastric sleeve),
- Bypass żołądkowy (gastric bypass),
- BPD/DS (biliopancreatic diversion with duodenal switch),
- Konsultacje bariatryczne,
- Wsparcie dietetyczne przed i po zabiegu,
- Opiekę psychologiczną i dietetyczną w procesie leczenia i adaptacji.
Leczenie zawsze rozpoczyna się od konsultacji wstępnej, w ramach której pacjent bądź pacjentka spotyka się z zespołem specjalistów, w tym z chirurgiem bariatrycznym. Następuje ocena stanu zdrowia, oszacowanie potrzeb i omówienie możliwych opcji leczenia.
Następnie wykonywane są szczegółowe badania diagnostyczne, takie jak badania krwi, EKG, USG. Przy kwalifikacji na zabieg ważna jest też ocena psychologa i dietetyka.
W ramach przygotowania do zabiegu pacjent bądź pacjentka otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące diety przedoperacyjnej, aktywności fizycznej oraz przygotowania psychicznego. Na tym etapie może również rozpocząć terapię dietetyczną.
Później przychodzi czas na zabieg chirurgiczny dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta bądź pacjentki.
Po operacji pacjent bądź pacjentka otrzymuje doskonałą opiekę medyczną, aby zapewnić prawidłowe gojenie i zminimalizować ryzyko powikłań. Każda osoba poddająca się zabiegowi otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące diety pooperacyjnej i stopniowego powrotu do aktywności fizycznej.
W Hospittal kluczowa jest dla nas również rehabilitacja i wsparcie długoterminowe. Zapraszamy naszych pacjentów i pacjentki na regularne kontrole, dajemy wsparcie dietetyczne i psychologiczne. Wszystko po to, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty po zabiegu i utrzymać je na lata.
Ktoś z Państwa mierzy się z problemem otyłości i potrzebuje pomocy medycznej, zapraszam na konsultacje do naszego szpitala – do każdej osoby podchodzimy indywidualnie i staramy się znaleźć kompleksowe, skrojone na miarę rozwiązania.