Śniadanie prasowe Hospittal – Kultura zdrowia w Polsce
- Autor: Dr Paweł Dybciak ,
W połowie października jako Hospittal zorganizowaliśmy spotkanie dla mediów, na którym mieliśmy okazję przybliżyć nie tylko koncept szpitala i przyświecające nam wartości, ale również wyniki ogólnopolskiego badania na temat zdrowia, które na zlecenie Hospittal przeprowadziła Pracownia Badań Społecznych z Sopotu. Dzielę się z Państwem wynikami raportu, które pokazują, jakie są dominujące postawy Polaków i Polek względem zdrowia i opieki medycznej.
-
Źródło: materiały własne
.
Hospittal to najnowocześniejszy prywatny szpital chirurgiczny w naszej części Europy. Tym, co wyróżnia nasz koncept jest najwyższej klasy kadra specjalistów, nowoczesny sprzęt i szeroka oferta zabiegów, ale przede wszystkim: szczególne podejście do pacjentek i pacjentów, którzy są w centrum naszej uwagi.
W Hospittal zależy nam na tym, by otoczyć każdą osobę kompleksową i profesjonalną opieką, zapewnić jej komfort i bezpieczeństwo, uwzględnić indywidualne potrzeby i emocje. Dlatego, by lepiej zrozumieć naszych pacjentów i pacjentki postanowiliśmy przeprowadzić ogólnopolskie badanie i zapytać Polki oraz Polaków, jakie jest ich podejście do opieki medycznej oraz jak oceniają swoje zdrowie i samopoczucie.
Zorganizowany przez zespół Hospittal briefing medialny, który odbył się 15 października, był doskonałą okazją, by porozmawiać o zdrowiu i opiece medycznej w pogłębiony, ekspercki sposób. Dziękuję za liczne przybycie dziennikarzom i dziennikarkom zajmującym się tematami medycznymi. A także kadrze Hospittal, w szczególności dr Piotrowi Janikowi, specjaliście chirurgii plastycznej, który wygłosił w ramach briefingu medialnego swoje przemówienie. Ja sam w ramach spotkania medialnego miałem okazję opowiedzieć więcej nie tylko o naszym szpitalu, ale również o działaniach prowadzonej przeze mnie Saint Paul’s Fundation – organizacji non-profit, której celem jest edukacja zdrowotna oraz pomoc osobom w trudnej sytuacji zdrowotnej i finansowej.
.
Briefing medialny był jednak przede wszystkim okazją do podzielenia się z szerszym gronem wynikami naszych badań przeprowadzonych przez Pracownię Badań Społecznych (PBS) z Sopotu. Raport „Kultura zdrowia w Polsce w 2024 roku” na spotkaniu medialnym zaprezentowały badaczki Marta Jankowska i Milena Kuchta.
Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów. W jego ramach szukaliśmy odpowiedzi m.in. na pytania o to, jakie są postawy Polaków wobec zdrowia fizycznego oraz psychicznego, co rozumieją przez „dobre samopoczucie”, czego szukają u lekarza i czy w ogóle do niego chodzą.
-
Źródło: materiały własne
.
.
.
Jakie są najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego przez PBS?
Prawie wszyscy Polacy i Polki (96%) uważają zdrowie za bardzo ważną wartość w życiu, ale na co dzień 43% przyznaje, że o nim nie myśli, a do lekarza chodzą jedynie wtedy, kiedy sytuacja tego wymaga (48%).
Alarmujące jest, że blisko trzy na pięć badanych osób deklaruje, że problemem, który najbardziej wpływa na ich dobre samopoczucie jest zmęczenie, brak energii i wypalenie (59%).
-
Źródło: materiały własne
„Postanowiliśmy przeprowadzić ogólnopolskie badanie i zapytać Polki oraz Polaków, jakie jest ich podejście do opieki medycznej oraz jak oceniają swoje zdrowie i samopoczucie.”
.
Jakie postawy względem zdrowia mają Polki i Polacy?
Badanie pozwoliło określić cztery dominujące postawy osób w Polsce względem zdrowia i opieki medycznej. Mimo, że każdy pacjentka czy pacjentka różnią się od siebie, udało się nam wyodrębnić grupy, które łączą określone poglądy, zwyczaje i upodobania. Jakie to grupy?
Najliczniejszą grupą są Zachowawczy (41%). Kolejnym pod względem wielkości jest segment Holistycznych (34%). Tradycjonaliści stanowią 18%, a Sceptyczni 7%.
Czym charakteryzuje się każda z grup?
Zachowawczy: w tej grupie przeważają mężczyźni (53%), najliczniej są w niej reprezentowane osoby w wieku 35-44 lat (37%).
Zgodnie z ich przekonaniami zdrowotnymi najważniejsza jest medycyna oparta na wiedzy, stosowanie się do zaleceń medycznych i przyjmowanie przepisanych leków. Ale jednocześnie są w pełni świadomi, że to nie wystarcza dla zachowania pełnego zdrowia: tradycyjnemu leczeniu powinien towarzyszyć zdrowy styl życia. Ponad połowa (51%) jest też otwarta na nowinki, jak stosowanie ziół, suplementów czy modnych sposobów na zachowanie zdrowia zaczerpniętych z innych kultur.
2/3 Zachowawczych odwiedza lekarza jedynie wtedy, kiedy jest taka wyraźna potrzeba. Jedynie 6% bywa u lekarzy w ramach profilaktyki zdrowotnej.
Holistyczni: wśród Holistycznych przeważają kobiety (53%), najliczniejszą grupą są osoby w wieku 35-44 lata (42%).
Najważniejsze dla zachowania zdrowia wg Holistycznych (92% wskazań) jest zdrowa dieta, aktywność fizyczna i unikanie stresu, czyli stosowanie reguł zdrowego stylu życia. Medycynę konwencjonalną (wiedza medyczna i stosowanie się do zaleceń lekarskich) wskazało 88%, ale jednocześnie aż 67% nie myśli na co dzień o zdrowiu, nie choruje i rzadko bywa u lekarza. 40% robi to tylko w sytuacjach wyraźnej potrzeby, ale jednocześnie 39% (znacznie częściej niż w grupie Zachowawczych) bywa u lekarza w ramach profilaktyki zdrowotnej.
Tradycjonaliści: w tej grupie przeważają kobiety (55%) i jest to grupa starsza od wcześniej opisanych: 46% stanowią osoby w wieku 44-55 lat.
Dbałość o zdrowie na co dzień to dla nich zdrowy styl życia (98%) oraz troska o wewnętrzną harmonię i życie w zgodzie ze sobą (98%). Dopiero w trzeciej kolejności (91%) wymieniana była medycyna oparta na wiedzy i stosowanie się do zaleceń lekarza. Ale jest to jednocześnie grupa, która, na tle pozostałych, najliczniej odwiedza lekarza w celach profilaktyki zdrowotnej (66%).
Aż 39% jest pod stałą opieką lekarza specjalisty, co związane jest z wysokim odsetkiem osób, które zadeklarowały choroby przewlekle.
Sceptyczni: to najczęściej mężczyźni (63%), a najliczniejszą grupą wiekową są osoby pomiędzy 45 i 49 rokiem życia (50%).
Rzadko myślą na co dzień o zdrowiu (29%) i rzadko chodzą do lekarza: regularnie w ramach profilaktyki zdrowotnej robi to jednie 18%, a 46% bywa u lekarza tylko w sytuacjach, które tego wymagają. Jednocześnie 22% zadeklarowało, że jest pod opieką lekarza specjalisty, co o tyle zrozumiałe, że 36% cierpi na choroby przewlekłe.
Jeśli muszą zmierzyć się z problemami zdrowotnymi, to najczęściej postawią na medycynę konwencjonalną i zalecenia lekarskie (29% wskazań).
-
Źródło: materiały własne
.
Jak Polki i Polacy oceniają swój ogólny stan zdrowia?
Większość Polek i Polaków (65%) dobrze ocenia swój stan zdrowia fizycznego. W podziale na ww. segmenty najlepiej swój stan zdrowia oceniają Zachowawczy, jako zdecydowanie dobry i raczej dobry wskazało go aż 73%. W następnej kolejności plasują się Holistyczni (69%). Tradycjonaliści częściej od innych (29% wskazań) źle oceniają swój stan zdrowia fizycznego. Natomiast Sceptyczni w porównaniu do innych grup mieli najczęściej kłopot w ocenie swojego zdrowia, wybierając odpowiedź „ani dobrze ani źle” (36%).
Nieznacznie mniej Polek i Polaków (61%) pozytywnie ocenia swój stan zdrowia psychicznego. Ponownie Zachowawczy są grupą najlepiej oceniającą swój dobrostan psychiczny (68%) i także w tym przypadku Holistyczni pod względem oceny swojego stanu zdrowia psychicznego zajmują drugie miejsce (65%). Zdaniem 23% Tradycjonalistów (przy średniej dla całej populacji w wysokości 13%) ich stan zdrowia psychicznego jest zdecydowanie i raczej zły. A Sceptycznym ponownie trudno jednoznacznie ocenić swój stan, oceniając kondycję psychiczną jako „ani dobrą ani złą” (30%).
-
Źródło: materiały własne
.
Jak Polki i Polacy oceniają swoje samopoczucie?
Dobre samopoczucie to trudno definiowalna kategoria, dlatego, chcąc poznać stan ogólnego well-beingu osób w Polsce w badaniu zapytaliśmy o problemy, które mają na niego największy wpływ.
Zdrowie fizyczne w rozumieniu konkretnej zdiagnozowanej choroby w skali całej populacji zajęło dość odległe miejsce (27% wskazań). Zdecydowanie częściej na zdrowie fizyczne wskazywali Tradycjonaliści (44%), ale i dla nich nie był to główny czynnik wpływający na dobre samopoczucie.
Co istotne: największym problemem Polek i Polaków, który wpływa na obniżenie nastroju jest zmęczenie, brak energii, poczucie wypalenia (59%). We wszystkich czterech segmentach typologicznych zmęczenie było wymieniane najczęściej. W przypadku Tradycjonalistów to nawet 66%. Stres i ogólna kondycja psychiczna zajęła w tym negatywnym rankingu drugie miejsce (48%) i ponownie Tradycjonaliści wskazywali ten aspekt najczęściej (62%).
Kolejnym czynnikiem pod względem liczby wskazań – wymienianym częściej niż zdrowie fizyczne – jest nadmierna waga (30%). I także tym razem Tradycjonaliści częściej uważają nadwagę za przyczynę kiepskiego samopoczucia (39%), a Sceptyczni, tym razem na równi z Holistycznymi, najrzadziej (28%).
Czas szybko płynie i przybywa nam lat, a starzenie się aż dla 26% Polaków to ważny czynnik wpływający na samopoczucie. Mocniej przeżywają to Tradycjonaliści (36%), a Sceptyczni konsekwentnie zachowują największy dystans, także wobec upływu czasu (15%).
Mam nadzieję, że prezentowane wyniki badań okażą się dla Państwa pomocne – dla nas w Hospittal z pewnością takie będą. Raport „Kultura zdrowia w Polsce w 2024 roku” pozwala lepiej zrozumieć różnorodne postawy pacjentek i pacjentów oraz odpowiedzieć adekwatnie na ich potrzeby, a właśnie to jest dla nas absolutnym priorytetem.