Najczęstsze powikłania po zabiegach medycyny estetycznej
- Autor: Dr Paweł Dybciak ,
Każdy zabieg ingerujący w ciało, nawet ten mało inwazyjny, zawsze łączy się z jakimś ryzykiem powikłań. Jakie są najczęstsze powikłania po zabiegach medycyny estetycznej, skąd się biorą i jak ich uniknąć?
.
Medycyna estetyczna zyskuje w Polsce w ostatnich latach coraz większą popularność. Dzieje się tak dlatego, że ta gałęź medycyny może pochwalić się niską inwazyjnością zabiegów, a jednocześnie bardzo dobrymi efektami. Warto jednak pamiętać, że każdy zabieg, który ingeruje w ciało, będzie się wiązał z jakimś ryzkiem.
Jeśli przed wykonaniem zabiegu lekarz czy lekarka przeprowadzają szczegółowy wywiad, zlecają dodatkowe badania, by wykluczyć możliwe przeciwwskazania, a sam zabieg wykonują w pełni profesjonalnie i na świetnym sprzęcie, ryzyko powikłań jest absolutnie minimalne.
Jednak popularność medycyny estetycznej ma też ciemną stronę – pojawia się całe mnóstwo miejsc oferujących swoje usługi, ale niestety nie wszystkie z nich są na wysokim poziomie, czasem zabiegi wykonują w nich osoby bez właściwych uprawnień czy wystarczającego doświadczenia, posługujące się starym sprzętem czy słabej jakości produktami, a to otwiera drogę do wielu nadużyć i potencjalnych negatywnych konsekwencji zarówno estetycznych, jak i zdrowotnych.
Niestety regularnie trafiają do mnie pacjentki i pacjenci z prośbą o pomoc, po źle przeprowadzonych zabiegach. Dlatego postanowiłem zająć się tematem głębiej i napisać więcej o najczęstszych powikłaniach, powodach ich powstawania oraz o tym, jak powikłań unikać.
.
Jakie są najczęstsze powikłania po zabiegach medycyny estetycznej?
Nawet po świetnie wykonanym zabiegu mają prawo pojawić się takie naturalne następstwa jak podrażnienie skóry, siniaki czy obrzęki. Ustępują one przeważnie samoistnie po kilku godzinach czy dniach od zabiegu i wystarczy tu dodatkowa dbałość o skórę pod postacią zimnych okładów czy stosowania delikatnych, niepodrażniających produktów do pielęgnacji. Problem pojawia się, gdy mamy już do czynienia z powikłaniami – np. przebarwieniami czy bliznami, które będą już wymagały podjęcia właściwego leczenia.
Do najczęstszych powikłań po zabiegach medycyny estetycznej możemy zaliczyć:
- Przebarwienia,
- Blizny,
- Poparzenia skóry,
- Ziarniaki.
Niestety, w niektórych przypadkach mogą też wystąpić skrajnie poważniejsze powikłania, stanowiące poważny problem zdrowotny. Mówię tutaj m.in. o:
- ostrej reakcji alergicznej,
- zakażeniu,
- ropieniu,
- czyraku,
- zakrzepie,
- martwicy danego obszaru skóry,
- zaburzeniu czucia,
- utracie wzorku po podaniu wypełniacza.
Mowa więc o bardzo poważnych konsekwencjach zdrowotnych, których trzeba starać się za wszelką cenę uniknąć, stąd moje zaangażowanie w edukację w tym temacie. Niestety te powikłania są często efektem nieprofesjonalnie przeprowadzonych zabiegów.
-
Źródło: pinterest.com
.
.
.
Skąd biorą się powikłania?
Każdy, nawet najlepiej przeprowadzony zabieg, może potencjalnie wywołać jakieś powikłania. Jeśli mamy jednak do czynienia z wysokiej klasy specjalistą, lekarz w razie problemu, będzie wiedział, jak nam pomóc i zminimalizować negatywne efekty zabiegu.
Niestety najczęstszym powodem powikłań są źle przeprowadzone zabiegi. Dlatego wielokrotnie podkreślam w moich tekstach i kanałach w mediach społecznościowych, by zawsze zwracać uwagę na to, jaki gabinet i lekarza wybieramy. Nie robię tego po to, by promować tylko i wyłącznie moje usługi – w Polsce jest cały szereg wybitnych specjalistów i specjalistek zajmujących się medycyną estetyczną i wiele gabinetów, które może pochwalić się świetnymi opiniami i którym warto zaufać.
Problem polega na tym, że jest też znacznie więcej osób, które nie mają właściwych uprawnień medycznych, a podejmują się wykonywania zabiegów. Czasem są to osoby po studiach kosmetologicznych czy kursach kosmetycznych, które w żadnym razie nie powinny wykonywać zabiegów iniekcyjnych. Czasem są to osoby po studiach medycznych, ale wyspecjalizowane w zupełnie innej dziedzinie niż medycyna estetyczna. Innym razem są to po prostu osoby, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia.
Do tego dochodzi jeszcze kwestia jakości usług w danym gabinecie czy salonie. Część z nich operuje na bardzo słabej jakości, przestarzałych sprzętach i tanich, nieraz nieoryginalnych produktach. Niestety to prosta droga do powikłań – także tych poważnych.
Warto też wspomnieć, że czasem powikłania są efektem niestosowania się do zaleceń przed- i po-zabiegowych. Jeśli np. wśród zaleceń znajduje się unikanie opalania się i stosowanie właściwej fotoprotekcji przez określoną ilość czasu, a pacjent lub pacjentka nie potraktuje tych zaleceń poważnie, ryzyko wystąpienia przebarwień po zabiegu jest bardzo wysokie. Jeśli np. wśród zaleceń jest odstawienie alkoholu na określoną liczbę godzin, a pacjent bądź pacjentka zdecyduje się spożyć napój alkoholowy przed lub po zabiegu, mogą pojawić się obrzęki, siniaki, a czasem nawet poważniejsze konsekwencje. Dlatego zawsze warto brać zalecenia na poważnie i konsekwentnie ich przestrzegać, jeśli decydujemy się na zabieg. Lekarz czy lekarka powinni przedstawić nam szczegółową listę zaleceń przed- i pozabiegowych.
„Medycyna estetyczna może pochwalić się niską inwazyjnością zabiegów, warto jednak pamiętać, że każdy zabieg, który ingeruje w ciało, będzie się wiązał z jakimś ryzykiem.”
.
Jak uniknąć powikłań po zabiegach medycyny estetycznej?
Dochodzimy tu do kluczowego pytania, na co zwrócić uwagę, by zmniejszyć do minimum ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu medycyny estetycznej. Polecałbym:
Po pierwsze: poczytać opinię o osobie, która ma wykonać zabieg Sprawdzić, jakimi dyplomami, certyfikatami i doświadczeniem dysponuje ta osoba.
Po drugie: zwrócić uwagę, czy osoba, która ma przeprowadzić zabieg przeprowadza z nami szczegółowy wywiad medyczny, pyta o bieżące wyniki badań lub zleca nowe, informuje nas o potencjalnych powikłaniach i opowiada szczegółowo o specyfice zabiegu. Jeśli tego nie robi, powinien być to dla nas znak ostrzegawczy.
Po trzecie: poczytać opinie o gabinecie, który wybieramy.
Po czwarte: zwrócić uwagę na ceny. Jeśli cena danej oferty jest znacznie tańsza niż inne na rynku, to najprawdopodobniej znak, że jakość usługi również jest niższa – może to dotyczyć starego sprzętu, słabych produktów czy też braku doświadczenia osoby wykonującej zabieg.
Po piąte: zawsze przestrzegać zaleceń przed- i pozabiegowych, które przedstawia nam lekarz bądź lekarka. Dzięki temu możemy nie tylko uniknąć powikłań, ale również skrócić czas rekonwalescencji i cieszyć się najlepszymi możliwymi efektami.
.
Większości powikłań, które obserwuję, gdy przychodzą do mnie pacjenci i pacjentki, którzy wykonali zabieg u kogoś innego, dałoby się uniknąć. Dlatego tak ważnym jest, by zwiększać świadomość w tym temacie, bo zdrowie jest nie do przecenienia. Jeśli mierzą się Państwo z jakimś powikłaniem, serdecznie zapraszam do indywidualnego kontaktu – nasz zespół w The.Clinic postara się zrobić wszystko, by w takiej sytuacji pomóc.