HIFU: sposób na nieinwazyjny lifting
- Autor: Dr Paweł Dybciak ,
Technologia HIFU, od lat stosowana w różnych gałęziach medycyny, robi coraz większą karierę w branży medycyny estetycznej. Nic dziwnego – zabiegi oparte na skoncentrowanej wiązce ultradźwięków dają piękne efekty liftingujące, a jednocześnie są nisko inwazyjne, a więc minimalnie bolesne i bardzo bezpieczne. Co warto wiedzieć o HIFU? Jakie efekty oferują zabiegi z wykorzystaniem właśnie tej technologii?
-
Źródło: link
.
HIFU – co to za technologia?
O technologii HIFU w ostatnich latach robi się coraz głośniej, choć – co ciekawe – została ona zdefiniowana już w latach 40. XX wieku. Upowszechniła się jednak dopiero w latach 90. – wtedy też rozpoczęły się testy kliniczne na dużą skalę. HIFU od lat stosuje się m.in. przy leczeniu mięśniaków macicy oraz zmian nowotworowych (raka nerek, prostaty czy pęcherza moczowego). Obecnie coraz częściej z HIFU czerpie jednak również medycyna estetyczna.
W tym miejscu warto zadać pytanie, o jakiej dokładnie technologii mówimy oraz jakie jest jej działanie. HIFU to skrót od angielskich słów „High intensity focused ultrasound”. Technologia bazuje więc na wykorzystaniu skupionych fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu.
Technologia HIFU powoduje wystąpienie dwóch zjawisk. Pierwsze z nich to efekt termiczny – tkanka absorbuje falę ultradźwiękową, co doprowadza do ruchu oraz tarcia komórek. W ten sposób wytwarzane jest ciepło, dochodzi do wzrostu temperatury do 60-70 stopni Celsjusza. Za sprawą efektu termicznego wewnątrz tkanek dochodzi do minimalnych poparzeń. W przypadku pierwszego zjawiska mówimy więc o koagulacji tkanki.
Drugie zjawisko ma z kolei charakter mechaniczny. Pod wpływem fali ultradźwiękowej następuje wytwarzanie pęcherzyków gazu wewnątrz komórki. Pęcherzyki te wywołują wzrost ciśnienia w obrębie komórki i niszczą jej dotychczasową strukturę.
Minimalne poparzenia i uszkodzenia komórek mogą nie brzmieć jak coś pożądanego, ale jest wręcz przeciwnie: za ich sprawą organizm dostaje sygnał do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. Dzięki temu możemy zaobserwować szereg dobroczynnych efektów: stymulację kolagenu, zwiększenie gęstości skóry i jej elastyczności, redukcję zmarszczek oraz znaczącą poprawę owalu twarzy. Zabieg sprawdzi się świetnie zarówno w obszarze twarzy, jak i ciała.
Pierwsze efekty zauważymy już w ciągu 48 godzin po zabiegu, ale z czasem będą się one intensyfikować – ich pełnią można zacząć się cieszyć mniej więcej po 3 do 6 miesiącach od zabiegu. Warto też podkreślić, że olbrzymią zaletą HIFU jest fakt, że efekty zabiegu utrzymują się bardzo długo – przyjmuje się, że średnio do 1,5 roku.
.
.
.
HIFU – jakich efektów się spodziewać?
Na wstępnie warto zaznaczyć, że oczywiście żadna nieinwazyjna metoda nie zastąpi w 100% klasycznego liftingu chirurgicznego. Jeśli mamy do czynienia ze znaczną ptozą tkanek, ich wyraźnym opadaniem, zaleca się wykonanie liftingu, o którym pisałem już szczegółowo w osobnym tekście, do którego odsyłam zainteresowane osoby.
HIFU to jednak idealna alternatywa dla wszystkich osób, które potrzebują bardziej subtelnego efektu uniesienia i ujędrnienia skóry. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdza się u osób przed 50. rokiem życia, choć pamiętajmy, że zabiegi należy zawsze dobierać indywidualnie do danego pacjenta bądź pacjentki.
Wśród wskazań do zabiegu można wymienić:
- utratę dawnego owalu twarzy,
- spadek elastyczności skóry twarzy,
- pierwsze oznaki starzenia, takie jak drobne zmarszczki i zaznaczające się bruzdy,
- podwójny podbródek,
- opadające powieki,
- worki pod oczami,
- obwisłą skórę na szyi,
- spadek jędrności skóry ciała, np. po zmianie wagi czy ciąży,
- nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, ud, pośladków, ramion czy kolan.
Zabieg wykonany z wykorzystaniem technologii HIFU pięknie unosi, ujędrnia i wygładza skórę, gwarantując bardzo naturalnie wyglądające, długotrwałe efekty. W związku z tym to jedna z ulubionych metod moich pacjentek i pacjentów.
„HIFU to skrót od angielskich słów „High intensity focused ultrasound”. Technologia bazuje więc na wykorzystaniu skupionych fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu.”
-
Źródło: materiały własne
.
HIFU a terapia łączona
Jestem również zwolennikiem terapii łączonych, które pozwalają osiągnąć najbardziej spektakularne efekty dopasowane idealnie do potrzeb skóry danej osoby. Zabieg wykorzystujący technologię HIFU sprawdzi się doskonale w połączeniu np. z radiofrekwencją mikroigłową, osoczem bogatopłytkowym czy laseroterapią. Oczywiście wybór właściwych metod zabiegowych zawsze musi być spersonalizowany, w związku z tym zapraszam Państwa serdecznie na konsultacje w The.Clinic, w trakcie których możemy omówić szczegółowy plan działania.
-
Źródło: materiały własne